Haber

Zelenskiy, Kuzey Akım’daki sabotajla hiçbir ilgisi olmadığını söyledi

Ukrayna Devlet Lideri Volodymyr Zelenskiy, Kuzey Akım doğalgaz boru hatlarının sabote edilmesiyle ilgilerinin olmadığını açıkladı.

Ukrayna Devlet Lideri Volodymyr Zelenskiy, Finlandiya Başbakanı Sanna Marin’i başkent Kiev’de kabul etti. Baş başa ve ara heyet görüşmelerinin ardından Zelenskiy ve Marin ortak basın toplantısı düzenledi.

Burada konuşan Zelenskiy, Rus ordusunu “Ukrayna’da savaş suçları işlemekle” suçlayarak, Rusya’ya karşı uluslararası bir mahkeme kurulması gerektiğini söyledi. Zelenskiy, Rusya’ya yönelik küresel yaptırımların sürdürülmesi ve artırılması gerektiğini belirtti.

Rusya’nın yeni silah üretme imkanlarının sınırlandırılması gerektiğini savunan Zelenskiy, ülkesinin NATO ile bütünleşme sürecini de değerlendirdi. NATO’dan garanti talep ettiklerini kaydeden Zelenskiy, “Ukrayna daha İttifak’a katılmadan NATO’dan güvenlik garantisi bekliyor” dedi. söz konusu.

Zelenskiy, Kuzey Akım doğalgaz boru hattı sınırlarındaki sabotajlara da değinerek, “Kuzey Akım’a gelince, bizim hiçbir ilgimiz yok” dedi. dedi.

Marin ise Ukrayna’nın savaşı bitirmek için oluşturduğu barış formülünü desteklediklerini belirterek, “Kalıcı bir barış Avrupa’ya ve Avrupa-Atlantik ailesine barış ve refah getirebilir.” değerlendirmesini yaptı.

Ukrayna’ya bugüne kadar 13 silah destek paketi sağladıklarına işaret eden Marin, yakın zamanda bir yardım paketinin daha onaylanacağını söyledi. Marin, “Bugün askeri desteğimiz 750 milyon avroya ulaşarak Finlandiya’yı Ukrayna’nın en büyük silah tedarikçilerinden biri haline getiriyor” dedi. söz konusu.

Marin, ülkesinin Ukrayna’ya desteğini sürdüreceğini belirterek, “Ukrayna ön saflarda Avrupa değerleri için mücadele ediyor.” dedi.

haberkinik.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu