Haber

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic: “Sırbistan NATO’ya katılmak istemiyor”

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, ülkesinin Avrupa Birliği (AB) yolunda olduğunu ancak NATO’ya katılmak istemediğini söyledi.

Vucic, Kosova sorununun çözümünde ABD ve AB’nin desteklediği Fransız-Alman Planı’nın kapsamlı bir şekilde ele alındığı Sırbistan Meclisi oturumunun ikinci gününde açıklamalarda bulundu.

Ülkesinin AB yolunda olduğuna işaret eden Vucic, “Sırbistan NATO’ya katılmak istemiyor. Sırbistan askeri tarafsızlığını korumak ve güçlendirmek istiyor. Avrupa entegrasyonu ile Atlantik entegrasyonu arasında büyük bir fark var.” söz konusu.

İktidarda kalma adına asla müzakere etmeyeceğini vurgulayan Vuciç, kendisi için önemli olanın Sırbistan’ın “hayatta kalması ve ilerlemesi” olduğunu söyledi.

Kosova’nın Birleşmiş Milletler’e (BM) girmesini engelleyeceklerini ifade eden Vucic, bunu yapabileceklerine inandığını söyledi.

Sırbistan Parlamentosu’nda gerginlik

Sırbistan Parlamentosu’nda 2 Şubat sabahı başlayan ve Kosova meselesi ile Fransız-Alman Planı’nın görüşüldüğü oturumda tansiyon yükseldi.

Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç söz alırken, muhalefet milletvekilleri Sırp liderin konuşmasını usul kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle “İhanet” ve “Kosova’yı vermeyeceğiz” sloganları atarak kesti.

İktidar milletvekillerinin olaya müdahale etme isteği nedeniyle Meclis’te gerginlik yaşanırken, iktidar ve muhalefet milletvekilleri arasında kısa süreli fiziki müdahale yaşandı.

Ülkesini zor bir dönemden geçirdiğini vurgulayan Vucic, “Sırbistan müzakerelerden vazgeçmeyecek, Batı ile ilişkilerini koparmayacak ve Rusya’ya yaptırım uygulamayacak.” ifadesini kullanmıştı.

Fransız-Alman Planı

AB, Kosova ve Sırbistan’ın birliğe entegrasyon sürecinin ilerlemesi için iki ülke arasındaki sorunları çözebilecek nihai bir anlaşma şart koşuyor.

Son olarak taraflar, ABD ve tüm AB üyelerinin desteklediği, halk arasında “Fransız-Alman Planı” olarak bilinen metin üzerinde görüşüyor.

Medyaya sızan plana göre Kosova, Sırpların çoğunlukta olduğu ülkede belediyelerde Sırp Belediyeler Birliği kurulmasına izin vermeli.

Sırbistan’dan Kosova’nın toprak bütünlüğüne saygı duyması ve uluslararası örgütlere üye olmasına izin vermesi isteniyor.

Sırbistan, 2008 yılında tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Kosova’yı kendi toprağı olarak görüyor.

Dönem dönem çatışan Sırbistan ve Kosova, 2011 yılında başlatılan Belgrad-Priştine Diyalog Süreci kapsamında ilişkilerin normalleşmesi ve nihayetinde iki ülkenin birbirini tanıması için ortak yol bulmaya çalışıyor. Avrupa Birliği arabuluculuğu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu