Haber

Yemen’de mayın patlaması: 2 çocuk hayatını kaybetti, 3 kişi yaralandı

SANA, 28 Mayıs (Xinhua) — Yemen’in kuzeyindeki Cevf vilayetinde hareket halindeki bir aracın mayına çarpması sonucu iki çocuk öldü, üç kişi yaralandı.

İsmini vermek istemeyen bir yetkili, olayın Cumartesi günü başkent Sana’nın yaklaşık 143 kilometre kuzeydoğusundaki Cevf vilayetinin güneybatısındaki El Maslub bölgesinde bir ailenin araçlarıyla seyahat ederken meydana geldiğini söyledi.

Yetkili, ailenin üç çocuğundan ikisinin hayatını kaybettiğini, anne baba ile diğer çocuğun da yaralandığını bildirdi.

Yakın tarihli bir raporda Birleşmiş Milletler, kara mayınları ve patlamamış mühimmatın 2023’ün ilk çeyreğinde Yemen’de 121 sivilin ölümüne neden olduğunu bildirdi.

Raporda, bu kayıpların birçoğunun Hudayde, Cevf ve Marib vilayetlerinde meydana geldiği ve bu bölgelerdeki şiddetli yağışların patlayıcı cihazların yerini alarak istemsiz patlama olasılığını artırdığı belirtildi.

Yemen’in ülke geneline dağılmış milyonlarca mayın ve patlamamış mühimmatla mücadele ettiğine dikkat çekilen raporda, bu durumun önümüzdeki yıllarda da devam ederek sivillerin yaşam ve refahına yönelik bir tehdit oluşturduğu belirtildi.

2014’ün sonundan bu yana Yemen, Husiler ile uluslararası kabul görmüş hükümet arasında ağır askeri çatışmalara sahne oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu