Haber

Fransa, Yeni Kaledonya için anayasa değişikliği yapacak

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ülkesinin Hint-Pasifik’teki özerk bölgesi Yeni Kaledonya için 2024 yılı başında Fransız anayasasında uzlaşmaya dayalı değişiklikler yapacaklarını açıkladı.

Bölgenin başkenti Noumea’da açıklamalarda bulunan Macron, 2024 yılı başında bölgeye yeni bir statü kazandıracak bazı anayasal düzenlemeler yapacaklarını söyledi.

Bölge nüfusunun yüzde 44’ünü oluşturan Kanaklar’ın boykot ettiği 2021 bağımsızlık referandumunda “hayır” oyununa atıfta bulunan Macron, Yeni Kaledonya’nın Fransız kalmayı tercih ettiğini savundu.

Fransa’nın 1853’te ilhak ettiği ve 1946’ya kadar sömürge toprağı olarak yönettiği adada sömürgeci geçmişin unutulmak istenmediğine işaret eden Macron, “Bu, birlikte aşmamız gereken bir yoldur. Pişmanlık yolu değil, kardeşlik, hakikat ve cesaret yoludur.” söz konusu.

Macron, bağımsızlık yanlılarının görüşmelere katılmadığından şikayet etti

Farklı amaçları savunanların taleplerini küçümsemediğini kaydeden Fransa Cumhurbaşkanı, bağımsızlık yanlılarının yerel partilerle yapılan görüşmelerde yer almamasından rahatsız olduğunu belirtti.

Referandum sonuçlarını herkesin kabul etmesi gerektiğini vurgulayan Macron, Yeni Kaledonya’da “değişimin mimarı” olarak anılmak istediğini dile getirdi.

Macron’un Yeni Kaledonya ziyaretini bugün tamamlaması bekleniyor.

ferizliajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu