Haber

FIFA Dünya Kulüpler Kupası 2025’ten itibaren 32 takımın katılımıyla düzenlenecek

FIFA Lideri Gianni Infantino, Kulüpler Dünya Kupası’nın 2025’ten itibaren 32 takımla düzenleneceğini söyledi.

Infantino, FIFA Basın Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında başta 2022 FIFA Dünya Kupası olmak üzere çeşitli konulara ilişkin açıklamalarda bulundu.

2025 yazından itibaren FIFA Dünya Kulüpler Kupası’nın formatında değişikliğe gidileceğini belirten Infantino, turnuvanın 4 yılda bir toplam 32 takımın katılımıyla düzenleneceğini ve turnuvaya Fas’ın ev sahipliği yapacağını söyledi. gelecek yıl şubatta.

Konuşmasının başında turnuva tarihinde ilk kez yarı finale kalan Fas’ı tebrik eden Infantino, “Bunu başaran ilk Afrika ve Arap ülkesi oldu. Çok iyi oynadılar ve büyük bir coşkuyla oynadılar. Yarı finale kalmak bir tesadüf değil, uzun soluklu bir çalışmanın ürünü.” ‘Gelecekten bahsediyoruz. Bence zamanı geldi. Bir sonraki Dünya Kupası’nda Afrika takımlarının sayısı ikiye katlanacak. Daha kusursuz performanslar bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Turnuva boyunca 3,2 milyon taraftarın maçları tribünlerden takip ettiğini belirten Infantino, “Dünya Kupası her yönüyle inanılmaz bir başarıydı. Kupayı 5 milyara yakın kişi takip etti. Sürprizler oldu, çok çekişmeli maçlar oldu. Her maç ortalama 10 dakika oynandı. Rusya’dan daha az kart çıktı.” dedi.

2022 FIFA Dünya Kupası’nın zamanlamasını savunan Infantino, oyuncuların sezon sonu yorgunluğuyla Katar’da oynamadığını kaydetti.

“2026 için grup formatını yeniden gözden geçirmeliyiz”

48 takımla oynanacak 2026 FIFA Dünya Kupası’nın grup aşamasının nasıl olacağı sorusuna Infantino, “Bu Dünya Kupası ve dört klasmanda elde edilen başarının ardından şunu söylemeliyim ki; Üçlü olarak 16 tümen veya dörtlü olarak 12 tümen formatı.” cevabı verdi.

FIFA’nın son 4 yılda 7.5 milyar dolar gelir elde ettiğini belirten Infantino, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Önümüzdeki 4 yıl için planımız bu rakamı 11 milyar dolara çıkarmak. Bunun 10 milyar doları futbola gidecek. Futbolun gücünde yükselişe geçiyoruz. Turnuva burada kusursuz geçti, öyle olacak.” Kuzey Amerika’da inanılmaz. 48 takım, daha fazla maç, gelirler artacak. Çok büyük.” “Stadlarda, normalde Amerikan futbolu için kullanılan statlarda oynayacağız. 80-90 bin kişilik statlar. Taraftarlar için çok fazla eğlence olacak, 5.5 milyon taraftarın bu etkinlikler için seyahat etmesini bekliyoruz. Futbolun Kuzey’de patlayacağına inanıyoruz.” Amerika.”

Infantino, Mart ayı çift yıl penceresini kullanarak dört farklı konfederasyondan dört ülkenin katılımıyla bir dostluk turnuvası düzenlemeyi planladıklarını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu