Haber

Dublin Havalimanı drone uçuşları nedeniyle tekrar kapatıldı

İrlanda’nın Dublin Havalimanı dün drone uçuşları nedeniyle kısa süreliğine kapatıldı. Son haftalarda havalimanında sık sık gerçekleştirilen drone faaliyetleri nedeniyle uçuşların kesintiye uğradığı belirtilmişti.

Dublin Havalimanı yetkilileri dün bir açıklama yaparak, hava sahasında dronların görülmesi nedeniyle havalimanının kısa bir süreliğine kapatıldığını duyurdu. Açıklamada, “Dublin Havalimanı’na 5 km mesafede insansız hava aracı uçurularak gerçekleştirilen bu pervasız ve hukuksuz faaliyet sonucunda 3 sefer yönlendirilmiş ve yolcular mağdur edilmiştir.”

Havalimanı yetkilileri, son haftalarda sık sık yaşanan bu duruma dikkat çekerek, “Havaalanlarında ve olaylarda aksamalara neden olan drone’lar, yeni mevzuat, karşı drone teknolojisini yönetmekle yükümlü bir devlet kurumu ve devlet dairesi ile çözülmesi gereken ülke çapında bir sorundur. Daha ağır cezalar.” Havayolu CEO’su Michael O’Leary dünkü olaydan sonra İrlanda Ulaştırma Bakanı Eamon Ryan’ı eleştirerek “ya harekete geçin ya da istifa edin” çağrısında bulundu. Havayolunun operasyon merkezinden görüntülü açıklama yapan CEO O’Leary, dünkü olayın son haftalardaki 6’ncı drone olayı olduğunu ve Ryanair’in uçaklarının başka havalimanlarına yönlendirildiğini belirtti. 5-6 haftadır toplantılar yapıyor, bu arada Dublin Havalimanı Avrupa’da insansız hava araçlarının en çok kesintiye uğrattığı havalimanı” dedi.

kocasinanhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu