Haber

ABD Dışişleri Bakanlığı, İsrail’den eşit muamele politikasında değişiklik bekliyor

ABD Dışişleri Bakanlığı, İsrail’in “ulusal köken, din veya etnik kökene bakılmaksızın tüm ABD vatandaşlarına eşit davranmak” için bir politika değişikliği duyurmasını beklediğini söyledi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

“Anladığımız kadarıyla İsrail seyahat politikası, Filistin nüfus kayıt defterindeki Filistinli Amerikalılar da dahil olmak üzere tüm ABD vatandaşları için geçerli olacak. Sadece bu politikaları uygulamalarını değil, aynı zamanda bu politikalara ve Vize Muafiyetinin diğer yönlerine uyumlarını da izleyeceğiz. Programı,” dedi Miller. terimini kullandı.

Sözcü, 30 Eylül’e kadar İsrail’in Vize Muafiyet Programına kabul edilmeyi hak edip etmediği konusunda bir karar vereceklerini söyledi.

Miller, İsrail’in ABD ile karşılıklı Vize Muafiyet Programı kapsamına girebilmesi için belirtilen şartlara uymasını beklediklerine işaret etti.

İsrail, Filistinli-Amerikalıların İsrail’e daha özgürce seyahat etmelerine izin vermeye hazır olup olmadığını test edecek olan pilot programına yarın başlayacak.

“Kesinlikle desteklediğimizi söyleyebilirim”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suudi Arabistan, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) yaptığı ziyaretlerle ilgili konuşan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Miller, “Kesinlikle desteklediğimizi söyleyebilirim. Müttefiklerimiz ve ortaklarımız arasındaki diplomatik ilişkileri her zaman teşvik ediyoruz. o bölge.” terimini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu